Lear, król Brytanii, zmęczony wieloletnim panowaniem, postanawia oddać władzę swoim trzem córkom: Goneril, Regan i Kordelii. Ma zamiar rozdzielić królestwo, a następnie korzystać z gościny u każdej z córek. Podziału poszczególnych części dokona na podstawie oceny miłości, jaką darzy go każda z nich. Dwie najstarsze potomkini z wielką wylewnością opowiadają o swoim uczuciu do ojca. Obie w zamian otrzymują pokaźną część majątku. Gdy dochodzi do najmłodszej – Kordelii – ta nie znajduje słów, które wyraziłyby jej stosunek do króla. Lear wpada w szał i ze złości wydziedzicza najmłodszą z córek. Szybko okazuje się, że popełnia wielki błąd.
„Krol Lear" to jedna z najbardziej znanych tragedii Shakespeare’a. Autor oparł fabułę dramatu na legendzie o mitycznym królu Brytanii – Llyrze.
William Shakespeare (1564–1616) - angielski poeta i dramatopisarz, a w późniejszym okresie życia również aktor. Uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców zachodniej literatury. Jego dzieła przyczyniły się do rozwoju teatru elżbietańskiego. Miały także duży wpływ na słownictwo języka angielskiego. Twórca 38 sztuk, 154 sonetów i wielu innych utworów różnych gatunków. Jego najpopularniejsze dzieła, takie jak „Romeo i Julia", „Hamlet", „Makbet", „Poskromienie złośnicy", „Sen nocy letniej" czy „Król Lear", przetłumaczono na wiele języków nowożytnych, a ich inscenizacje do dziś królują w teatrach na całym świecie.
Voir